SDH Černouček: Srdce kulturního života vesnice a vítěz titulu Dobráků roku 2023
To jsou oni. SDH Černouček, vítězové titulu Dobráků roku 2023. Tento skvělý sbor se neúnavně stará o kulturní život své vesnice, organizuje slavnosti i charitativní sbírky, které spojují všechny generace. Za jejich nadšení a neutuchající energii si letos odnášejí zaslouženou výhru, jejíž součástí je i kurz „Požár a evakuace,“ který jim pomůže být ještě lépe připraveni na vše, co může přijít. S velkou hrdostí vám přinášíme rozhovor se starostou sboru, Zdeňkem Karhanem, který nám přiblížil, co všechno stojí za jejich úspěchy a nezdolným duchem.
Jak dlouho jste v programu? Doporučili byste program Hasíme s Kozlem i ostatním sborům?
„Myslím, že jsme v programu asi čtyři roky. Baví nás, že díky akcím, na kterých prodáváme pivo, máme možnost ještě mimo získané prostředky získat odměny, jako jsou trkací půllitry nebo trička. Nejpopulárnější jsou právě tyto půllitry, kterých máme asi deset, a každý je chce.“
Jaká byla vaše první reakce na výhru? Jaké byly vaše pocity?
„Radovali jsme se! Kluci měli radost, že jsme vyhráli. Už minulý rok, když jsme si užívali odměnu za dobré umístění na Dni s Kozlem jsme si dělali srandu, že tentokrát to musíme vyhrát. A ono to vyšlo.“
Můžete nám přiblížit váš sbor? Jaká je jeho historie a na co jste nejvíc pyšní?
„Náš sbor vznikl v roce 1904, takže letos slavíme už 120. výročí. Máme i historickou stříkačku z roku 1881, kterou používali naši předchůdci. Organizujeme spoustu kulturních a sportovních akcí, od čarodějnic a dětských dnů, přes posvícení až po vánoční zpívání.“
Váš kalendář je nabitý k prasknutí, věnujete se ještě nějakým dalším aktivitám?
„Podporujeme například Dětský domov v Litoměřicích a Domov seniorů v Roudnici nad Labem. Účastníme se různých sbírek, do jejichž organizace se zapojují hlavně ženy z našeho sboru a za to jim patří velké dík. V dětském domově jsme byli už třikrát, takže nás tam děti znají a je to už skoro jako domov. Ve vesnici vždy vyhlásíme sbírku třeba na plyšáky nebo jiné věci, které děti potřebují, a pak to za celou vesnici do domova předáme.“
Jak se vám daří skloubit hasičské sportovní soutěže s dalšími akcemi, které pořádáte?
„Loni jsme se zúčastnili čtyř TFA závodů, jako například Hazmburského hasiče a účastníme se krajských závodů v požárním sportu (TOHATSU CUP). Protože ale máme hodně kulturních akcí, tak na ty závody už není tolik času a už se na ně zaměřují spíše mladší členové.“
Co pro vás znamená být dobrovolným hasičem?
„Většina z nás je ve sboru už od dětství. Vnímáme to jako partu lidí, kde je spousta zábavy a pohody. Není to uzavřený spolek, ale tvoříme komunitu přátel, kde si každý může navzájem věřit. Máme tady různé profese – od zámečníků a řidičů až po zdravotní sestry a inženýry. Jsme různorodá skupina, ale spojuje nás nadšení pro hasičinu.“
Jaké vlastnosti by měl mít člověk, který chce být dobrovolným hasičem?
„Určitě musí umět pracovat v týmu a mít pozitivní přístup k životu. Musí ho to bavit a nesmí to dělat z donucení.“
Co byste chtěl vzkázat ostatním hasičům?
„Heslo: vydržet!“